Leczenie zachowawcze

Fot. Ząb przed odbudową

Fot. Ząb po odbudowie
Jak powstaje próchnica?
Przyczyną próchnicy są bakterie obecne w nalocie odkładającym się na wszystkich powierzchniach zębów. Nalot ten, zwany płytką bakteryjną, ma postać jasnożółtej masy oblepiającej ząb. Miejscami szczególnego nagromadzenia płytki są przestrzenie między zębami i brzeg dziąseł, ponieważ trudno jest ją stamtąd usunąć szczoteczką do zębów.
Bakterie żywią się resztkami naszego pożywienia, zwłaszcza słodzonych pokarmów i napojów. Przekształcając cukier w niezbędną dla siebie energię, produkują szkodliwe kwasy. Kwasy te powodują utratę przez ząb ważnych minerałów – wapnia i fosforu. Ten proces, nazywamy demineralizacją. Szkliwo staje się porowate a na jego powierzchni pojawia się biała plamka próchnicy. Jeśli palimy papierosy, pijemy dużo herbaty lub kawy, plamka może ciemnieć. Na tym etapie zamiast borowania, wystarczy fluoryzacja kontaktowa i lakowanie.
Bardziej zaawansowaną próchnicę leczy się usuwając zmienioną tkankę zęba przez borowanie i zakładając wypełnienie (plombę).

Fot. Ząb przed odbudową

Fot. Ząb po odbudowie
Proponujemy wypełnienia światłoutwardzalne najwyższej jakości, zapewniające długotrwały estetyczny wygląd zębów. Wypełnienia kompozytowe światłoutwardzalne są twarde, doskonale imitują kolor zęba, dlatego stosuje się je także do odbudowy ułamanych zębów. Zaraz po zejściu z fotela stomatologicznego można jeść, pić i nie ma to wpływu na kolor i trwałość plomby.
Jeżeli zwlekamy z wizytą u dentysty, próchnica wnika do miazgi i wtedy trzeba ją usunąć z wnętrza zęba – nazywamy to leczeniem kanałowym. Stomatolog po miejscowym znieczuleniu lub po zatruciu zęba, wyjmuje miazgę przy użyciu narzędzi tytanowych i pod kontrolą zdjęć RTG.